• Čo je Feng shui - ako Vám môže uľahčiť život
  • Perfect Life - Internetový obchod
  • Facebook - pridajte sa k fanúšikom

Voda

Voda ako doslovný aj symbolický zdroj života je kľúčovým prvkom vo feng shui. Nesie energiu, ktorá je vyživujúca, tvorivá a podporuje zdravie. Voda tiež predstavuje nevyhnutnú výživu pre všetky živé formy. Z týchto dôvodov feng shui odporúča vytvárať si vlastnú vodnú plochu v bytoch či okolí domov.

Bazény, vodopády, fontány, akváriá...

Je potrebné zvážiť, čo chceme použitím vody dosiahnuť. Ak je vašim cieľom byť aktívnejší, potrebujete tečúcu vodu napríklad fontánku, silný vodopád alebo akvárium plné čulých rybičiek. Ak sa chcete cítiť pokojnejšie použite pomaly stekajúcu vodu po kameni, pomaly plávajúce rybičky alebo misku s čerstvou vodou ( dôležité je denne vodu vymieňať).

Akvárium v byte slúži ako výborná zásobáreň čchi, kde sa spája čchi pohyblivej vody s čchi rastlín a zvierat. Do akvária dávajte iba živé rastliny a ryby, môžete pridať aj obliaky a mušle. Pozitívne alebo negatívne môžu vplývať aj ryby v závislosti od ich tvaru, farby a správania. Rýchle, agresívne ryby, ktoré majú viac jangovej energie, zabezpečujú rýchly tok energie, ryby so žiarivými farbami pôsobia povzbudzujúco a pomalé, pokojné rybky s tlmenými farbami vytvoria jinovú energiu a zároveň pokojnejšiu a uvoľnenejšiu atmosféru.

Namiesto akvária možno doma nainštalovať izbovú fontánu. Voda by mala byť čistá, čerstvá a neznečistená. Špinavá, znečistená voda zmenšuje schopnosť zvyšovať vašu vitalitu. Tečúca voda má dve praktické výhody – po prvé, keď voda padá, pohlcuje zo vzduchu prach a niekedy aj iné škodlivé látky, a po druhé, vytvára zvuk s mnohými frekvenciami, nazývaný aj biely šum, ktorý dokáže zamaskovať ostatné zvuky.

Je dôležité postaviť vodný zdroj na východe alebo juhovýchode domu alebo miestnosti, pretože tak podporíte stromovú energiu čchi týchto smerov. Na východe posilníte ambície, dôveru a aktivitu a na juhovýchode budete podporovať komunikáciu, tvorivosť a nové nápady. Keď chcete vytvoriť vonkajší vodný zdroj, musíte tiež zvážiť spôsob, akým voda tečie a polohu vody od stredu domu.

Tečúca voda ako napríklad vodopád vytvorí aktívnu jangovejšiu energiu, stojatá voda ako rybník bude pokojnejšia. Zároveň padajúca voda bude mať uzemňujúci účinok, bublajúci prameň bude povznášajúcejší. Rybníky a močiare môžu mať viac jinový vplyv a pravdepodobne budú aj stagnovať a preto je dôležité umiestniť sem čo najviac živočíchov. Voda, ktorá tečie k hlavnému vchodu domu vnáša dnu energiu čchi, voda tečúca od vchodu, energiu domu oslabuje.

Ak už máte vodný zdroj postavená v inom smere ako východ alebo juhovýchod, existujú nápravné prostriedky ako vodu zharmonizovať s energiou ostatných smerov. Ak máte vodu v juhu alebo severe, postavte medzi vodu a váš dom vysoké rastliny napr. bambus, vysaďte tam stromy alebo sem umiestnite drevený nábytok. Ak ste vodu umiestnili na juhozápad, severovýchod, západ a severozápad, pridajte medzi dom a vodu prvky predstavujúce kovovú energiu. Napríklad kovový záhradný nábytok, rastliny v zliatinových kvetináčoch a pod. Veľké vodné plochy vytvárajú silnú energiu preto by bazény v malých záhradách nemali dosahovať obrie rozmery.

Bazény umiestnené príliš blízko domov, budú energiu odčerpávať a spôsobovať obyvateľom zdravotné problémy. Najvhodnejšie sú tvary so zaguľatenými okrajmi a bazény ľadvinového tvaru objímajúce dom (obr.1). Hranaté bazény môžu vysielať jedovaté šípy na dom (obr. 2), preto je vhodné tieto rohy ošetriť rastlinami (obr. 3).

Dôležitým faktorom je smer bazénu – ideálnym je východ a juhovýchod, farba dlaždíc – je potrebné dodržať rovnováhu piatich prvkov, a samozrejme veľkosť bazénu – mal by byť úmerný domu a okolitej krajine. Vnútorné bazény sa vo feng shui neodporúčajú. Ak už bazén máte, mal by byť oddelený od domu zatvorenými plnými dverami.

Bazén v suteréne má destabilizujúci vplyv a bazén na streche vo feng shui symbolizuje potápanie obyvateľov domu.

 


Prihlásenie

Využívajte výhody V.I.P. čitateľov.
Ponuka

  • navrhovanie a realizácia interiéru a exteriéru podľa princípov feng shui
  • COLOUR DESIGN
  • poradenstvo feng shui

Kontakt

V prípade otázok nás kontaktujte.

Radi Vám odpovieme a poradíme.

PhDr. Radka Aľakšová

0905 723 073

info@fengshui-perfectlife.sk