• Čo je Feng shui - ako Vám môže uľahčiť život
  • Perfect Life - Internetový obchod
  • Facebook - pridajte sa k fanúšikom

Spálňa – miesto pokoja

Spálňa je vo feng shui považovaná za jednu z najdôležitejších miestností v dome. Strávime tu jednu tretinu svojho života a preto by sme si mali byť istý, že je to vhodná miestnosť na regeneráciu a relaxáciu. Ako miesto pokoja by mala byť čo najďalej od hlavného vchodu a nemala by hraničiť s kúpeľňou alebo WC.

Dobrá cirkulácia vzduchu, denné svetlo a jemné, upokojujúce farby sú pre dobrý tok čchi v spálni nevyhnutné. Používanie priestorov pod posteľou na odkladanie vecí, ukrývanie predmetov za dverami, vyzlečené odevy pohodené na podlahe alebo rozhádzaný šatník zachytávajú negatívnu energiu, ktorá môže brániť kvalitnému spánku a môže ovplyvniť zdravie, kariéru, vzťahy a celkovú pohodu.

Prvé, čo si pri analýze spálne budeme všímať, je umiestnenie postele voči dverám. Základným pravidlom pre umiestnenie postele je nikdy nemať nohy v priamej línii s dverami. Takéto usporiadanie sa nazýva „pozícia smrti“ (v starovekej Číne ukladali nohami k dverám mŕtvych).

V ideálnom prípade by posteľ mala byť uhlopriečne oproti vstupu do miestnosti. Takto umožníme energii voľne plynúť a z postele budeme vidieť každého, kto vstúpi do spálne. Posteľ by ste mali umiestniť ku stene a nie pod okno. Ak je nevyhnutné dať ju k oknu, nechajte medzi posteľou a oknom medzeru dostatočnú na stoličku alebo stolík.

Posteľ by tiež nemala stáť medzi dverami a oknom – je to „autostráda energií“ – následkom by mohla byť nespavosť, zlé sny, ranná vyčerpanosť. Týka sa to predovšetkým postele uloženej bližšie k dverám. Nápravu možno dosiahnuť predelením miestnosti, pomôže stredne vysoká knižnica, paraván, alebo záves, ktorý večer jednoducho zatiahnete.

Čo sa týka ostatného zariadenia spálne, uprednostnite nábytok so zaoblenými hranami, inak ostré hrany prikryte látkou, alebo uložte popínavú rastlinu na roh skrinky. Nábytok voľte v svetlejších odtieňoch a nemal by stáť príliš blízko postele a nemali by sme miestnosť zbytočne prepĺňať nábytkom. Vyvarujte sa zrkadiel v spálni – o ich škodlivosti sme už písali.

Podobne je to s hodinami a elektronickými prístrojmi – počítače, faxy, rádiá, televízory, stereoprehrávače...- ak je to možné, neumiestňujte tieto prístroje v spálni, v nevyhnutných prípadoch ich uložte čo najďalej od postele.

Zóna nad posteľou by mala byť čo najmenej zaťažená – trámy vyčnievajúce nad posteľou, polica s knihami nad hlavou či ťažké lustre môžu viesť k zdravotným alebo citovým poruchám.

Na kvalitu spánku vplýva aj farba miestnosti. Veľmi sýte a dynamické tóny (červená, žltá) môžu spiaceho príliš rozptyľovať a zhoršiť kvalitu spánku. Použite radšej teplé pastelové odtiene.

Rastliny v spálni predstavujú osobitnú tému, ktorú sme už prebrali a nabudúce si poradíme niečo o správnom výbere obrazov.


Prihlásenie

Využívajte výhody V.I.P. čitateľov.
Ponuka

  • navrhovanie a realizácia interiéru a exteriéru podľa princípov feng shui
  • COLOUR DESIGN
  • poradenstvo feng shui

Kontakt

V prípade otázok nás kontaktujte.

Radi Vám odpovieme a poradíme.

PhDr. Radka Aľakšová

0905 723 073

info@fengshui-perfectlife.sk