• Čo je Feng shui - ako Vám môže uľahčiť život
  • Perfect Life - Internetový obchod
  • Facebook - pridajte sa k fanúšikom

Rastliny vnášajú do domu život

„Či chcete, alebo nechcete, váš domov je vaším zrkadlom,“ napísal švajčiarsky prozaik Jeremias Gotthelf v 19. storočí o vzťahoch medzi domovom a jeho obyvateľmi.

To, ako bývate nie je náhoda, ale odraz vašej osobnosti a momentálnej životnej situácie. Feng shui ponúka množstvo nástrojov, pomocou ktorých si môžeme vylepšiť svoje obydlia a kvalitu života. Neexistuje lepší spôsob harmonizácie vonkajšieho a vnútorného prostredia, než začleniť do interiéru rastliny.

Pri výbere rastlín hrá svoju úlohu tvar, symbolika, nároky na slnečné svetlo aj farba. Svoje poslanie tu zohrávajú aj dve protichodné energie jin a jang a spolu s nimi päť prvkov tvorivého (alebo deštruktívneho) cyklu života – drevo, oheň, zem, kov, voda. Takmer všetky rastliny vnášajú priaznivú energiu do miestnosti a pomáhajú stimulovať aktivitu príslušnej oblasti pakua.

Rastliny sú živé bytosti, preto si niektorí ľudia dokážu vytvoriť k nim neobyčajne silný vzťah. Zdravé rastliny symbolizujú rast, obnovu, silu a vitalitu. Chradnúce rastliny majú opačný efekt, pretože ich oslabené vyžarovanie ovplyvňuje okolitú energiu negatívne. Keď ochorejú, je za tým vždy nejaké posolstvo pre pestovateľa. Ich smutný vzhľad vysiela do podvedomia signál, že niečo nie je v poriadku, že určitá úloha sa nebude vyvíjať optimálne.

Pomôcť môže aj to, v ktorom sektore sa kvet nachádza – čo sa zmenilo v tejto oblasti vášho života? Aj keby ste našli prijateľné vonkajšie príčiny choroby kvetu (slabé polievanie, vošky...) neprehliadajte, že ide o dlhú reťaz súvislostí, v ktorej je všetko vzájomne prepojené. Napokon, je to váš dom a vaša rastlina.

Ochorenie rastliny môže signalizovať nevyváženosti v živote obyvateľov domu ale i v rámci pracoviska. A pozor! Liečiť chorú rastlinu je oveľa vhodnejšie, ako vyhodiť ju. Bolo by to rovnako nezmyselné, ako vyhodiť kontrolku stavu oleja z auta, keď sa rozsvieti. Starostlivosť o rastliny počas choroby pomáhajú prinavrátiť stabilitu do života.

Akú rastlinu a kam?

Ak by sme mali vziať do úvahy všetky potrebné aspekty pre harmonický domov (cyklus tvorby a kontroly, jin a jang, pakua), museli by sme zapísať celé jedno číslo Slova Šaľanov. Väčšinou sa pre nejakú rastlinu rozhodneme intuitívne, pociťujeme k nej sympatie alebo sa nám jej vyžarovanie nepáči.

Podľa tohto výberu je možné urobiť aj analýzu osobnosti. Uvediem príklad: ak si človek vyberá kvety priraďované prvku zem, ide o osobu vyrovnanú, zrelú, so serióznym vystupovaním, veľmi spoľahlivú. Ak na druhej strane človek odmieta napríklad rastliny prvku ohňa, môže tejto osobe chýbať sebavedomie, humor, otvorenosť. Takže pri výbere je potrebné sa zaoberať nielen príjemnými pocitmi, ale aj odmietavými, pretože práve tie nám ukážu, ktoré aspekty vašej osobnosti vám chýbajú alebo ich zanedbávate.

Obývacia izba – miesto stretnutí, najčastejšieho pobytu, je tu najviac miesta pre aranžovanie. Umiestňujeme sem kvitnúce i stálozelené rastliny podľa vlastného výberu, oživením môže byť čerstvá kytica na stole; harmonicky tu pôsobí soleirolia – rodinné šťastie – Soleirolia soleirolii.

Spálňa – pokojné a tiché miesto, dôležité je aby boli kvety guľatolisté (špicaté listy vytvárajú ša energiu – jedovaté šípy). Svojimi obrovskými listami zachytáva energiu a harmonizuje ju lipka africká – Sparmania africana.

Kuchyňa – druhá najdôležitejšia miestnosť v dome, mala by byť harmonicky, zmysluplne a výrazne zariadená. Na parapete sa bude dariť bylinkám ako je pažítka – Allium schoenoprasum – vyrovnáva nerovnováhy a u žien podporuje ženskosť, alebo petržlen – Petroselinum crispum – ktorý podporuje harmóniu a komunikáciu.

Detská izba – miestnosť povzbudzujúca radosť, hravosť, fantáziu. Vhodný je zelenec chocholatý – Chlorophytum comosum , valota purpurová – Cyrtantus, filodendron – Philodendron erubescens, Philodendron lyrata– čistia a vyrovnávajú energiu v miestnosti.

Pracovňa – miesto na sústredenú činnosť, najvhodnejšie je umiestniť kvety na pracovný stôl - rezané alebo v kvetináči. Výborná je amarylka, zornica – Hippeastrum –hybridy, ktorá pôsobí veľmi inšpiratívne.

A ešte niečo.
Suché kvety predstavujú vyhasnutý život
, sú mŕtve a mali by sa používať len ako ojedinelá dekorácia na veľmi krátke obdobie.

 


Prihlásenie

Využívajte výhody V.I.P. čitateľov.
Ponuka

  • navrhovanie a realizácia interiéru a exteriéru podľa princípov feng shui
  • COLOUR DESIGN
  • poradenstvo feng shui

Kontakt

V prípade otázok nás kontaktujte.

Radi Vám odpovieme a poradíme.

PhDr. Radka Aľakšová

0905 723 073

info@fengshui-perfectlife.sk