• Čo je Feng shui - ako Vám môže uľahčiť život
 • Perfect Life - Internetový obchod
 • Facebook - pridajte sa k fanúšikom

FAQ - Často kladené otázky

 • Je nutné použiť v jednotlivých miestnostiach všetkých päť elementov? 

Áno, každá miestnosť by mala obsahovať všetkých päť elementov, ale vždy sa jeden musí stať dominantným. Je dôležité, aby ste vytvárali harmóniu medzi jednotlivými prvkami a nielen ich zmes.  Riaďte sa podľa cyklu tvorby a kontroly a podľa nich si rozplánujte podobu miestností.                       

 • Mám pocit, že odkedy sme sa presťahovali do nového domu, prestalo sa mi v práci dariť. Mám sa presťahovať? 

To, že sa vám momentálne nedarí, znamená toľko, že musíte urobiť zmenu, nie je však nutné sťahovať sa.  Pozrite sa do oblasti kariéry, vedomostí (alebo poznania), či nie sú zapratané zbytočnými vecami, neporiadkom po sťahovaní, vyčistite ho a udržiavajte v neustálom poriadku.  Porozmýšľajte aj nad zmenou vašej perspektívy alebo cieľov.                          

 • Môže feng shui pomôcť ľuďom, ktorí mu neveria? Ako zistím, že feng shui funguje?

Feng shui nie je druh mystiky ani kúzelníctvo.  Je to veda, ktorá pracuje priamo s energiou priestoru a jeho výsledky sa dostavia bez ohľadu na to, či v ne veríte  alebo nie. Podobne je to v akupunktúre, kde lekár pracuje s neviditeľnými energetickými dráhami v tele,  fengshuista pracuje s energetickými dráhami v priestore.  Výsledky spoznáte tak, že sa „veci“ dajú do pohybu. Môže to byť v nehmatateľnej rovine napr. sa budete cítiť šťastnejší, ale zmeny môžu nastať aj v hmatateľnejšej oblasti, ako je napríklad, nečakaná pracovná ponuka, náprava partnerských vzťahov a podobne.

 • Počul som, že sa dá schudnúť ak sa zbavím neporiadku. Je to pravda?

Niektorí ľudia potrebujú vyššiu telesnú hmotnosť na to, aby udržali svoju energiu na  istej úrovni. V momente, kedy tento chaos, čiže spomínaný neporiadok zvládnu, nepotrebujú už nadbytočnú energiu a oveľa ľahšie zhadzujú kilogramy.  Tento krok ich posúva ďalej aj v živote.

 • Viem, že je dôležité žiť v poriadku, ale čo mám robiť s vecami, ktoré ešte budem potrebovať, ale teraz mi zavadzajú a tvoria neporiadok?

Ak sú to veci, ktoré budete skutočne ešte potrebovať, napríklad lyže v letnom období, alebo iné ošatenie, potom je potrebné nájsť im miesto, ktoré bude dostatočne vetrané,  dostatočne veľké a ľahko prístupné a ktoré bude slúžiť výlučne ako skladovací priestor.

 • Nasťahovala sa ku mne moja priateľka a chcel by som si udržať vlastný priestor pre seba. Alebo sa musím naučiť o neho deliť?

Je to na vašej slobodnej voľbe.  V prvom rade si ujasnite, čo si predstavujete pod vlastným priestorom, od čoho chcete mať ďalej partnerku. Od vášho bytu alebo od vášho života?  Bolo by lepšie naučiť sa deliť o priestor všade, pretože ako predpokladám, plánujete dlhodobejšie spolužitie. Vlastný priestor si môžete uchrániť napríklad pri vašom písacom stole alebo v zásuvkách.

 • Kúpili sme dom, v ktorom žili manželia, ktorým sa rozpadol vzťah. Môže to ovplyvniť naše spolužitie?

Áno. Pokúste sa zistiť všetky okolnosti rozchodu bývalých majiteľov a to či feng shui domu prispelo k rozchodu a vyriešte všetky nezrovnalosti skôr ako sa do domu nasťahujete. Dom vám pritom napovie, čo robíte nesprávne vo vzťahu a v ktorých oblastiach je nutné niečo zmeniť.

 • Manžel používa garáž ako dielňu a je súčasťou domu. Mám ju zakresliť do pôdorysu bagua aj keď nepatrí k obytnej časti?

Bagua sa vzťahuje na všetky priestory domu, či ide o garáž, dielňu, posilňovňu, bazénovú časť... Dôležité je vedieť, že spánok nad garážou je nebezpečný a vážne ohrozuje  vašu osobnú energiu.

 • Ako mám zamerať vchod do domu, keď si chcem vyznačiť bagua? Mám sa orientovať podľa stredu domu, alebo pomocou svetových strán?

Vychádzať zo stredu domu je iný systém feng shui a nazýva sa škola kompasu.  Nie je možné zmiešavať dva rozličné systémy, bolo by to zavádzajúce. Preto zvoľte meranie hlavného vstupu – chrbtom sa postavte k hlavným dverám čelom von z domu a určite orientáciu svetovej strany. Po zakreslení a zaorientovaní S – J osi môžete priložiť bagua  a rozčleniť sektory.

 • Môj syn sa nedokáže sústrediť na učenie a neustále pozerá von oknom. Ako mu mám pomôcť?

Premiestnite pracovný stôl od okna na miesto, kde bude mať dostatok svetla ale nebude mať priamy výhľad na ulicu. Dohliadnite, aby nemal za chrbtom vstupné dvere a spýtajte sa ho, či by si nechcel sám upraviť svoju izbu, deti mávajú výbornú intuíciu a určite by sa synovi páčilo, ak by si mohol zmeny riadiť sám.

 • Začal som externe študovať na vysokej škole. Ako si mám zariadiť izbu, aby som zvýšil šance na úspešné štúdium?

Vytvorte si peknú vlastnú pracovňu a umiestnite ju na správnom mieste domu. Kúpte si kvalitný pracovný stôl a pohodlnú stoličku, stôl natočte na niektorú z vašich dobrých svetových strán. Priestor si zariaďte tak, aby prevládala energia jang, pomôže vám k lepšiemu štartu.

 • Náš dospievajúci syn s nami síce býva, ale takmer nikdy nie je doma. Čo máme robiť, aby sa  viac zapojil do rodinného života?

Máte dom alebo byt zariadený tak, aby bolo cítiť a vidieť, že syn je súčasťou rodiny? Môže si pozvať do obývacej izby priateľov? Môže sám používať kuchyňu - sám si uvariť a najesť sa sám, kedy bude mať chuť? Zariaďte mu priestrannú izbu a zabezpečte mu dostatok súkromia aby sa cítil dobre. Pokúste sa porozprávať sa so synom čo je prijateľné a čo nie pri fungovaní rodinného života. Dajte mu najavo k čomu máte výhrady a buďte veľkorysá k veciam, ktoré sú dôležité pre neho.

 • Mám doma uskladnené staré listy a pohľadnice, ktoré si občas prezerám a čítam. Ubližujem tým svojmu prostrediu?

Určite nie. Udržiavať spomienky a vážiť si minulosť je veľmi posilňujúce – je to energia korytnačky uvedená do praxe. Môžete sa vždy riadiť vlastnými pocitmi. Pokiaľ by vám dané predmety začali zavadzať, alebo by sa vám zdali byť zbytočné, vyhoďte ich.

 • Kamarátka ma požiadala, aby som jej uschovala u nás doma sedaciu súpravu pokiaľ si nenájde väčší byt. Čo mám urobiť?

Chcete sedačku u seba skladovať? Asi nie, ale máte problém otvorene jej to povedať. Požiadala by ste o takúto službu vy vašu kamarátku? Určite to nie je vhodné, nakoľko s pohovkou k vám prichádza aj jej energia (v liste píšete, že sa priateľka rozviedla). Pokojne priateľke takúto službu odmietnite, no na druhej strane je dôležité priateľku ubezpečiť o sile vášho priateľstva. Vhodné by bolo porozprávať sa s priateľkou, o predaji sedačky nabitej negatívnou energiou.

 • Z oboch strán nášho domu je otvorený priestor. Je to chyba?

Znamená to, že dom má málo energie tigra a draka. Pre vás to znamená, že budete musieť byť viac samostatná. Dbajte o to, aby ste sa nestali prehnane dogmatickým a zaujatým človekom. Ak je to možné, vysaďte si po stranách domu živý plot, ktorý túto energiu čiastočne nahradí.  Najvhodnejšie by bolo, ak by bol dom natočený na východ alebo západ.

 • Je možné uplatniť princípy feng shui aj v obchode s potravinami, kde pracujem?

Toto je jedna z možností, kde princípy FS nie je možné uplatňovať, pretože vy ste zamestnanec a pohybujete sa po celej predajni niekoľko hodín denne. Ak by ste boli majiteľkou predajne, môžete urobiť niektoré ochranné opatrenia prípadne rozloženie tovaru podľa využitia. Pokúste sa pohovoriť si s majiteľmi predajne a ponúknuť im základné informácie o FS.

 • Aké rastliny sú najvhodnejšie do kancelárie?

Vyberte si rastliny, ktoré sa vám páčia, vhodnejšie budú s guľatými listami, pichľavé a ostrolisté umiestnite radšej na chodbu alebo do väčšieho otvoreného priestoru. Podľa tvaru, farby a rastu (smerom dohora alebo visiaca) ju skúste priradiť k niektorému z piatich elementov a potom umiestniť do priestoru alebo na pracovný stôl.

 • V počítači mám uložené obrovské množstvo súborov, existuje aj elektronický neporiadok?

Áno, je to jedna z foriem skrytého neporiadku.  Štvrťročne si vyčistite pevný disk, urobte poriadok v dokumentoch a uskladňujte ich na CD nosičoch. Nepodliehajte predstavám, že každý dokument je nutné ukladať a budete sa cítiť lepšie.

 • Pred domom mám tri vysoké stromy. Je nutné ich vyrúbať?

Nie každý strom pred vašim domom má negatívny vplyv. Pokiaľ stromy chránia dom pred hlučnou cestou alebo pred negatívnym žiarením elektrického stĺpu, nevyrúbte ich. Ak však vytvárajú alej brániacu vstupu energie do domu, preč s nimi. Ak ich odstránite, je nutné sa pripraviť na zmeny, ktoré môže voľné prúdenie čchi so sebou priniesť.

 • Ako môžeme vybudovať záhradu podľa princípov feng shui?

Kľúčom k zdravej záhrade je vždy rovnováha. Zamerajte sa predovšetkým na to, aby ste každému z piatich elementov (drevo, oheň, zem, kov, voda) venovali dostatočný priestor. Ďalej je nutné použiť širokú škálu rastlín a architektonických detailov. Ak chcete úspech ešte znásobiť, vypestujte si rastliny so semienok alebo ich získajte od priateľov a susedov.

 • Celé leto máme na záhrade plno ôs. Viete nám s tým poradiť?

Osi priťahuje negatívna energia. Skontrolujte v záhrade, či nemáte krivé stromy alebo stromy obrastené brečtanom. Skontrolujte aj murivo, či nie je popraskané a či sa trávnik nedusí pod machom. Ak takéto niečo v záhrade nájdete, ihneď sa zbavte nežiaduceho neporiadku! Takto si očistíte celý priestor.

 


Prihlásenie

Využívajte výhody V.I.P. čitateľov.
Ponuka

 • navrhovanie a realizácia interiéru a exteriéru podľa princípov feng shui
 • COLOUR DESIGN
 • poradenstvo feng shui

Kontakt

V prípade otázok nás kontaktujte.

Radi Vám odpovieme a poradíme.

PhDr. Radka Aľakšová

0905 723 073

info@fengshui-perfectlife.sk